To see the Rules, Events and Equipment and to Enter the 2020 Scottish Rowing Indoor Championships please go to the Event Website
The current Scottish Indoor Championships Records are:
*indicates virtual weigh in record
2000m Records | |||||
Event | Name | Club/City/School | Time | Distance | Year |
Open Lwt | Matthius Auer | Clydesdale | 06:17.6 | 2000m | 2009 |
Open | Miles Beeson | Molesey BC | 06:01.3 | 2000m | 2020 |
30-39 | Romain Delachaume | Société de l'encouragement des sports nautique | 06:02.3 | 2000m | 2020 |
30-39 Lwt | Craig Mumby | Army/Team Oarsome | 06:34.3 | 2000m | 2020 |
30-39 Lwt* | Jordan Hislop | 06:18.8 | 2000m | 2022* | |
40-49 | Sam Blythe | Fitness Matters | 06:12.1 | 2000m | 2018 |
40-49 Lwt | Ben Boehm | OKC Riversport | 06:48.1 | 2000m | 2020 |
40-49 Lwt* | Christian Mølvig | Sorø Roklub | 06:33.1 | 2000m | 2022* |
50-59 | Stewart Moss | Royal Navy | 06:17.3 | 2000m | 2020 |
50-54 | Ben Fennell | The Old Guard | 06:29.2 | 2000m | 2022 |
55-59 | Joe Riordan | 06:54.1 | 2000m | 2022 | |
50-59 Lwt | Paul Johnson | Clydesdale ARC | 06:54.3 | 2000m | 2020 |
60-69 | John Irvine | North Berwick RC | 06:48.2 | 2000m | 2018 |
60-64 | Martin Mario Jelani | Fitness Matters | 06:42.0 | 2000m | 2022 |
65-69 | Paul Winton | Royal Navy | 07:13.5 | 2000m | 2022 |
60-69 Lwt | Nartin Luirick | ERV Beatrix | 06:50.7 | 2000m | 2020 |
70-79 | Ian Boyd | Tyne ARC | 07:17.3 | 2000m | 2020 |
70-74 | Robin Sterk | ERV Beatrix | 07:42.4 | 2000m | 2022 |
70-74 Lwt* | Jean-Luc Elghozi | 07:49.3 | 2000m | 2022* | |
75-79 | Roger Stainforth | Durham ARC | 07:41.6 | 2000m | 2022 |
Student Lwt | James Temple | Edinburgh Uni BC | 06:18.8 | 2000m | 2017 |
Student | Miles Beeson | Molesey BC | 06:01.3 | 2000m | 2020 |
Student Fresher | Craig Durnin | Heriot Watt Uni BC | 06:27.2 | 2000m | 2013 |
SSS Student | Shay Bradley | University of St Andrews BC | 06:04.4 | 2000m | 2022 |
SSS Student Lwt | Craig Geddes | Edinburgh Uni BC | 07:01.7 | 2000m | 2022 |
Adaptive PR3-PD | Mark Perkins | We are Invictus | 06:56.9 | 2000m | 2020 |
Adaptive AR2-LD | Rhys Davies | Aberporth | 07:01.9 | 2000m | 2020 |
Women | |||||
Open | Nikoline Heather Ebbesen Laidlaw | Danske Studenters Roklub | 06:56.1 | 2000m | 2022 |
Open Lwt | Robyn Hart-Winks | Edinburgh Uni BC | 07:07.1 | 2000m | 2015 |
30-39 | Sally Lancaster | Bodyfix York | 07:08.9 | 2000m | 2020 |
30-39 Lwt | Corien Prins | ERV Beatrix | 07:39.2 | 2000m | 2020 |
40-49 | Malin Wahnstrom Sundstrom | 07:15.4 | 2000m | 2019 | |
40-49 Lwt | Rachel Latter | Fishguard and Goodwick Jemima RC | 08:07.6 | 2000m | 2020 |
50-59 | Louise Wymer | Wallingford RC | 07:23.3 | 2000m | 2020 |
50-59 Lwt | Shelley Ward | 07:49.7 | 2000m | 2020 | |
50-54 Lwt | Anna Karina Gravad | Køge Roklub | 07:45.5 | 2000m | 2022 |
55/59 Lwt | Marianne Becker | Roforeningen KVIK | 07:48.0 | 2000m | 2022 |
60-64 | Mai-Britt Bille Nielsen | Køge Roklub | 07:45.3 | 2000m | 2022 |
60-69 Lwt | Martha Owen | Fishguard and Goodwick Jemima RC | 08:40.3 | 2000m | 2020 |
90-99 | Valerie Coleman | Fishguard and Goodwick Jemima RC | 14:16.0 | 2000m | 2020 |
Student Lwt | Robyn Hart-Winks | Edinburgh Uni BC | 07:07.1 | 2000m | 2015 |
Student | Mairi Buchan | Edinburgh Uni BC | 06:56.3 | 2000m | 2015 |
Student Fresher | Becca Scott | Heriot Watt Uni BC | 07:36.9 | 2000m | 2013 |
SSS Student | Lydia Theos | University of St Andrews BC | 07:14.4 | 2000m | 2022 |
Adaptive PR3-PD | Ella Holloway | Marlow RC | 08:03.0 | 2000m | 2020 |
Adaptive PR2 | Caroline Buckle | Help for Heroes | 09:21.6 | 2000m | 2020 |
1000m Records | |||||
Event | Name | Club/City/School | Time | Distance | Year |
30-39 Lwt | Waldermar Ostatek | Aberdeen BC | 03:10.5 | 1000m | 2013 |
30-39 | Gordon Shaw | - | 02:52.5 | 1000m | 2008 |
40-49 Lwt | Guy Blackburn | Free Spirits | 03:07.6 | 1000m | 2018 |
40-49 | Evgenii Trofimov | - | 02:51.4 | 1000m | 2013 |
50-59 Lwt | David Hislop | Hislop H & F | 03:16.3 | 1000m | 2008 |
50-59 | Warren Matthews | Sub7 | 03:02.8 | 1000m | 2020 |
60-69 | Thomas Yule | Newbury | 03:10.7 | 1000m | 2008 |
60-69 Lwt | Thomas Yule | Newbury | 03:20.9 | 1000m | 2012 |
70-79 | Roger Stainforth | Durham ARC | 03:23.5 | 1000m | 2014 |
70-79 Lwt | Philip Stubley | 03:47.8 | 1000m | 2014 | |
Adaptive LTA | Stuart Bowler | Scottish Rowing Centre | 03:32.2 | 1000m | 2019 |
Adaptive TA | Scott Meenagh | Army RC | 03:40.0 | 1000m | 2014 |
Adaptive AS | Jani Isotalo | Runcorn RC | 04:12.4 | 1000m | 2015 |
Student Fresher | Michael Higbee | Edinburgh Uni BC | 02:51.2 | 1000m | 2018 |
Open Beginner | William Godding | 03:05.9 | 1000m | 2018 | |
Women | |||||
30-39 | Rachel Robertson | Castle Semple RC | 03:24.6 | 1000m | 2008 |
30-39 Lwt | Ania Strachan | Strachan HFN | 03:51.4 | 1000m | 2013 |
40-49 | Rachel Robertson | Castle Semple RC | 03:26.4 | 1000m | 2013 |
40-49 Lwt | Anke Milkenthin | Waginger Ruderverein | 03:38.9 | 1000m | 2012 |
50-59 | Louise Wymer | Wallingford RC | 03:29.8 | 1000m | 2020 |
50-59 Lwt | Clare Rainbow | Castle Semple RC | 03:39.9 | 1000m | 2017 |
60-69 | Lolit Gilbert | Newtongrange IRC | 04:08.6 | 1000m | 2013 |
70-79 | Marie Haig | 04:50.3 | 1000m | 2014 | |
Adaptive AS | Caroline MacDonald | Tees RC | 04:36.4 | 1000m | 2012 |
Adaptive LTA | Anke Milkenthin | Waginger Ruderverein | 03:41.3 | 1000m | 2012 |
Student Fresher | Marie Bernards | Aberdeen Uni BC | 03:23.5 | 1000m | 2018 |
Junior Records | |||||
Event | Name | Club/City/School | Time | Distance | Year |
Junior 10 | Graham Ord | Strathclyde Park RC | 464m | 2006 | |
Junior 11 | Alex Afuakwah | Castle Semple RC | 534m | 2008 | |
Junior 12 | Jan Meinicke | Strathclyde Park RC | 567m | 2010 | |
Junior 13 | Sam Bannister | Gordon School | 912m | 2010 | |
Junior 14 | Callum Norrie | St Andrew BC | 1,201m | 2017 | |
Junior 15 | Jack Leask | George Heriot's Sch | 1,546m | 2009 | |
Junior 16 | Callum McBrierty | George Watson's Coll BC | 06:28.1 | 2000m | 2009 |
Junior 18 | Callum McBrierty | George Watson's Coll BC | 06:14.6 | 2000m | 2010 |
Junior 18 Lwt | Kieran Brown | Clydesdale ARC | 06:35.2 | 2000m | 2011 |
Women | |||||
Junior 10 | Milly Dickinson | One Life Tri Club | 492m | 2009 | |
Junior 11 | Holly Wicklow | Glasgow Academy | 527m | 2012 | |
Junior 12 | Milly Dickinson | One Life Racing | 573m | 2011 | |
Junior 13 | Milly Dickinson | QEHS RC | 810m | 2012 | |
Junior 14 | Molly Barry | Castle Semple RC | 1,080m | 2016 | |
Junior 15 | Emily Colley | Glasgow Academy | 1,367m | 2009 | |
Junior 16 | Isla Wilding | George Watson's College | 07:22.6 | 2000m | 2020 |
Junior 18 | Amy Newton | George Heriot's Sch | 07:13.0 | 2000m | 2022 |
Junior 18 Lwt | Jenny Campbell | Strathclyde Park RC | 07:48.8 | 2000m | 2008 |
500m Sprint Records | |||||
Event | Name | Club/City/School | Time | Distance | Year |
Open | Zoltán Bogár | 01:16.5 | 500m | 2020 | |
Open Lwt | Gregor Hall | Stirling RC | 01:24.3 | 500m | 2018 |
Open Lwt* | Gregor Hall | Stirling RC | 01:23.3 | 500m | 2022* |
30-39 | Joshua Flood | Wigan Marauders | 01:17.2 | 500m | 2022 |
30-39 Lwt | Amir Shahin | 01:32.6 | 500m | 2019 | |
30-39 Lwt* | Bergur Robert Dam Jensen | Sub IRC | 01:26.7 | 500m | 2022* |
40-49 | Zoltán Bogár | Pénzügyőr Sportegyesület | 01:16.5 | 500m | 2020 |
40-49 Lwt | Guy Blackburn | Free Spirits | 01:26.5 | 500m | 2018 |
50-59 | Joey Wurtz | MAD Team IRC | 01:21.0 | 500m | 2020 |
50-54 | Tommy Griffin | St Pats TOW RC | 01:24.2 | 500m | 2022 |
55-59 | Weicher Dalsem | SFC Kampen | 01:25.1 | 500m | 2022 |
50-59 Lwt | Christian Leonard | 01:31.5 | 500m | 2017 | |
50-54 Lwt* | Zsolt Darvas | Magyar Testgyakorlók Köre Budapest | 01:30.7 | 500m | 2022* |
60-69 | Johan Denekamp | Sub7 | 01:28.7 | 500m | 2020 |
60-64 | Martin Mario Jelani | Fitness Matters | 01:24.1 | 500m | 2022 |
60-69 Lwt | Martin Luirick | ERV Beatrix | 01:33.1 | 500m | 2020 |
70-79 | Robin Sterk | ERV Beatrix | 01:38.2 | 500m | 2020 |
70-74 | Robin Sterk | ERV Beatrix | 01:38.2 | 500m | 2020 |
75-79 | Roger Stainforth | Durham ARC | 01:44.9 | 500m | 2022 |
70-79 Lwt | William Hosken | 01:55.2 | 500m | 2020 | |
75-79 Lwt* | Thomas Gwynn Davies | Sunshine Coast Indoor Rowing Club | 01:46.3 | 500m | 2022* |
PR3-II | Rhys Davies | Aberporth | 01:33.9 | 500m | 2022 |
Women | |||||
Open | Rochelle Quigley | Esprit | 01:32.2 | 500m | 2018 |
Open Lwt | Sarita Kristina Hansen | Sub 7 IRC | 01:40.2 | 500m | 2022 |
30-39 | Clare Higgins | 01:34.3 | 500m | 2019 | |
30-39 Lwt | Sarita Kristina Hansen | Sub 7 IRC | 01:40.2 | 500m | 2022 |
40-49 | Arabella Carbutt | 01:32.6 | 500m | 2020 | |
50-59 | Louise Wymer | Wallingford RC | 01:40.4 | 500m | 2020 |
50-59 Lwt | Clare Rainbow | Castle Semple RC | 01:44.2 | 500m | 2016 |
60-69 | Mary Mortimer | Putney Town RC | 01:52.5 | 500m | 2020 |
60-64 | Jacqueline Irons | Clydesdale ARC | 01:54.0 | 500m | 2022 |
60-69 Lwt | Martha Owen | Fishguard and Goodwick Jemima RC | 01:58.2 | 500m | 2020 |
90-99 | Valerie Coleman | Fishguard and Goodwick Jemima RC | 03:15.0 | 500m | 2020 |
Adaptive PR2 | Caroline Buckle | Help for Heroes | 01:57.4 | 500m | 2020 |
Adaptive PR3-PD | Ella Holloway | Marlow RC | 01:48.0 | 500m | 2022 |
100m Records | |||||
Event | Name | Club/City/School | Time | Distance | Year |
Open | Tyson Whitt | Team Oarsome | 14.5 | 100m | 2022 |
Open Lwt | Tyson Whitt | Team Oarsome | 14.5 | 100m | 2022 |
Women | |||||
Open | Claire Corcoran | St Pats TOW RC | 17.6 | 100m | 2022 |
Open Lwt | Sarita Kristina Hansen | Sub7 IRC | 19.3 | 100m | 2022 |
Ski Erg Records | |||||
Event | Name | Club/City/School | Time | Distance | Year |
30-39 | Christopher Bailey | 06:14.8 | 2000m | 2022 | |
40-49 | John Langley | Tay RC | 07:04.6 | 2000m | 2020 |
50-59 | Warren Matthews | Sub7 | 06:50.7 | 2000m | 2020 |
STAN | Gus McKetchmie | Southampton Coalporters ARC | 10:49.0 | 2000m | 2020 |
Women's 50-59 | Benita Clausen | Skullerud Sportsklubb - Roing | 07:53.6 | 2000m | 2022 |